OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Vesmírne objekty

Vesmírne objekty

Slnko:

image

 Naša najznámejšia a najbližšia hviezda vzdialená od Zeme          147 097  000 km.

Povrchová teplota Slnka je 6000 °C, ale pri  slnečných  erupciách je horúcejšie. Podobne ako planéty obiehajú okolo Slnka  aj Slnko obieha okolo jadra Galaxie. Jedna otočka okolo galaxie mu  trvá 200 miliónov rokov. Slnko patrí medzi žlto-  oranžové hviezdy  spektrálneho typz G2. V porovnaní so Zemou a s  ostatnými  planétami je Slnko takmer dokonalá guľa s priemerom 1  392 000  km. Ale veľkosť Slnka nie je stála. Nedávne objavy  dokázali, že  slnečný priemer sa scvrkáva o meter každú hodinu. 

 

 

 

 

Merkúr:

Merkúr je malá kamenná planéta s povrchom posiatym impaktnými krátermi. Nemá hustú atmosféru, ktorá by dokázala regulovať povrchovú teplotu.

Z toho dôvodu jej rozdiel kolíše v rozmedzí +440 °C počas dňa a −180 °C v noci. Napriek tomu, že je Merkúr najbližšie k Slnku, nedrží teplotný rekord medzi planétami slnečnej sústavy. 

Jeho priemer je 38 % priemeru Zeme, čo je 1,4-krát viac ako priemer Mesiaca.Merkúr má vysokú hustotu a slabé, no predsa prítomné magnetické pole.

 

 

 

 

Venuša:

image Venuša je zahalená do hustých bielych oblakov, ktoré dobre odrážajú slnečné svetlo. Venuša je iba o trochu menšia ako Zem. Venuša je zložená prevažne z kameňa, a má hustú atmosféru. V ničom inom sa na Zem už nepodobá.

Venuša má strašidelný svet s nedýchateľnou atmosférou ktorá by človeka doslova rozdrvila. Teplota na Venuši dosahuje aj viac než 480 stupňov, a tlak dosahuje hodnotu 90-krát vyššiu ako na Zemi. V atmosfére zloženej prevažne z oxidu uhličitého víria mraky kyseliny sírovej.

 

 

 

 

 

 

 

Mars:  

Mars.jpgŠtvrtá planéta slnečnej sústavy v poradí od Slnka. Je to druhá najmenšia planéta (po Merkúre). Pomenovaná je po Marsovi, starorímskom bohovi vojny. Jeho dráha sa nachádza až za dráhou Zeme. Ide o planétu terestrického typu, to znamená, že má pevný horninový povrch pokrytý impaktnými krátermi, vysokými sopkami, hlbokými kaňonmi a ďalšími útvarmi. Obiehajú ho dva mesiace nepravidelného tvaru pomenované Fobos Deimos.