Na Slovensku má vzniknúť pracovisko zamerané na výskum vesmíru
9:30 26.04. 2015 / Bratislava
V týchto dňoch už vyhlásili verejné obstarávanie na nákup prístrojov pre nové pracovisko. Hodnota zákazky je približne 5,7 milióna eur.
Na Slovensku by mohlo do konca roku vzniknúť nové špičkové pracovisko, ktoré sa bude zameriavať na astrobiologický a vesmírny výskum. Vybudovať ho chce Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA). Pracovať v ňom budú vedci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
"Chceme vytvoriť podmienky pre slovenských vedcov, aj pre špičkových vedcov, ktorí pôsobia v zahraničí. Chceme vybudovať podmienky podobné špičkovým európskym pracoviskám, aby sa mali naše mozgy kde realizovať," uviedol pre TASR predseda SOSA Jakub Kapuš. Pracovisko sa bude volať AstroBio Centrum a na začiatku by tam malo pôsobiť od 20 do 30 ľudí. Sídliť by mohlo v blízkosti Bratislavy.
V centre sa budú zameriavať napríklad na výskum extrémofilných organizmov, DNA, či na vývoj a výrobu vlastných zariadení určených na testovanie pokročilých nanotechnológií. "Astrobiológia skúma, čo je to život, ako vzniká, v akých podmienkach dokáže fungovať, ako sa vyvíja. Konkrétny prípad je ten, že skúmame DNA, skúmame jeho rozpad, skúmame to, ako sa replikuje, ako sa opravuje. Keď pochopíme tento proces, tak budeme vedieť liečiť napríklad rakovinu," priblížil Kapuš.
S projektom AstroBio Centra sa SOSA zapojila do operačného programu Výskum a vývoj. V týchto dňoch už vyhlásili verejné obstarávanie na nákup prístrojov pre nové pracovisko. Hodnota zákazky je približne 5,7 milióna eur. V auguste bude podľa Kapuša jasné, či sa im podarilo s projektom uspieť.
Video: Hubblov ďalekohľad je vo vesmíre už štvrťstoročie
17:29 30.4. 2015 / Bratislava
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil pred 25 rokmi na obežnú dráhu Zeme Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý je jedným z najdôležitejších teleskopov v dejinách astronómie. Do orbitu ho 24. apríla 1990 vyniesol raketoplán Discovery, pričom ďalekohľad začal pracovať 20. mája.
Vykonal už viac ako 1,2 milióna pozorovaní vyše 38-tisíc vesmírnych objektov, pričom tými najvzdialenejšími boli galaxie nachádzajúce sa 13 miliárd svetelných rokov od Zeme. Počas 25 rokov jeho fungovania uskutočnila NASA päť servisných misií.
Vedci vďaka tomuto teleskopu uskutočnili množstvo významných objavov a lepšie pochopili základné problémy astrofyziky. Dokázali napríklad potvrdiť existenciu masívnych čiernych dier nachádzajúcich sa v strede takmer každej galaxie, ďalej určiť vek vesmíru na 13,8 miliardy rokov, pozorovať planéty v iných slnečných sústavách či vyvrátiť teóriu o tom, že rozpínanie vesmíru sa spomaľuje.
Hubblov vesmírny ďalekohľad poskytuje každý mesiac v priemere 829 gigabajtov údajov, pričom celkovo už vyprodukoval viac ako 100 terabajtov dát. Astronómovia na základe týchto informácií publikovali 12 800 štúdií.